Haber

Osmanlı tarihine ışık tutan nadide kitaplar müzayedeyle satılıyor

Online olarak faaliyetlerini sürdüren “onlinemuzayede.com” tarafından düzenlenen 50. Online Az Kitap Müzayedesi’nde Osmanlı tarihine ışık tutan nadide kitaplar satışa sunuldu.

Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, satışa sunulan eserler arasında Osmanlı kıyafetlerini detaylandıran “Recueil de Cent Estampes” ve aristokrat Charles’ın gravürleri eşliğinde Osmanlı İmparatorluğu’nun en görkemli dönemi “Lale Devri” İstanbul yer alıyor. de Ferriol ve Fransız ressam Jean Baptiste Vanmour. “Kitap dahildir.

Osmanlı kütüphanesinin mihenk taşı olan 308 yıllık eser, Jean-Baptiste Vanmour’u üne kavuşturan kitap olarak da biliniyor. Kitabın yayınlanmasından sonra Fransız İmparatoru XIV. Louis, ressam Vanmour’a “Peintre Ordinaire Du Roi En Levant / Kralın Doğudaki Özel Ressamı” unvanını verir.

Ayrıntılı ve canlı anlatımıyla Osmanlı kıyafetlerinden oluşan eser, Doğu’dan gelen kıyafetleri ve etnik kökenleri betimleyen 102 gravürüyle Avrupa’yı uzun yıllar etkisi altına alan “Turquerie” modasına da öncülük ediyor.

Batılıların Osmanlı toplumunu tüm detaylarıyla tanıması için hazırlanan bu eser, Ferriol’ün detaylı anlatımıyla birlikte, dönemin Osmanlı devlet kültürünü ve devlet içindeki hiyerarşisini de belgeleyen değerli bir kaynaktır. 99’u tam sayfa, 3’ü çift sayfa olmak üzere 102 gravürden oluşan bu eser 180 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Osmanlı Devleti’ne ilk Türk matbaasını getiren İbrahim Mütteferrika’nın Batı kaynaklarından derlediği, Osmanlı Devleti’nin ilk jeofizik kitabı “Füyuzat-ı Mıknatisiye” (Pusulanın Faziletleri) ve Osmanlı Memuru Süleyman Sırrı Efendi’nin 1912’den bu yana 1. Dünya Savaşı ve Milli Mücadele. Müzayedenin diğer öne çıkanları ise çizdiği 300’den fazla cephe haritası ve kroki eşliğinde yaşananları gün gün anlatan el yazması anılar.

Dönemin orijinal cildinde yayınlanan “Füyuzat-ı Magnetiye” pusulanın yararlarını ve nasıl kullanılacağını, mıknatıs özelliklerine göre ülkelerin enlem ve boylamlarının nasıl belirlenebileceğini aktarmaktadır. 23 varak, 2 tam sayfa pusula çiziminden oluşan ve Müteferrika’nın yaşamı boyunca yayımladığı 17 kitabın en nadidelerinden biri olan eserin başlangıç ​​fiyatı 60 bin lira olarak açıklandı.

Müzayedede seyahatnamelerden günlüklere uzanan nadide kitaplar 11 Aralık 20.30’a kadar müzayedede olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu