Ekonomi

Dolar/TL yatay işlem görüyor

Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,17 yükselişle 28,68 seviyesinde tamamladı. Yeni güne yatay bir seyirle başlayan Dolar/TL, 10.50’deki önceki kapanışının hemen üzerinde 28.69 seviyesinde işlem görüyor.

EURO VE Pound NE KADAR?

Aynı zamanda euro/TL 31,18’den, sterlin/TL ise 35,55’ten satılıyor. Dolar endeksi şu anda yüzde 0,1 artışla 104,5 seviyesinde dengelendi.

FED’İN FAİZ ARTIŞLARINI DURDURMASI BEKLENİYOR

Analistler, Çin ekonomisindeki durgunluk kaygılarının güçlenmesinin yanı sıra ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmeden alınan olumsuz sinyaller nedeniyle yatırımcıların temkinli davrandığını belirtti. ABD’de enflasyonun beklenenden hızlı yavaşlamasının ardından dün açıklanan bilgiye göre Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) Ekim ayında yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydederken, yıllık yüzde 1,3 artışla beklentilerin altında kaldı. yüzde. Analistler, bu gelişmelerle birlikte para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayı toplantısında faiz oranını sabit tutacağının kesin olduğunu, bankanın bu tarihten itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki iddiaların arttığını belirtti. Gelecek yıl haziran ayında güç kazandık.

CDS 8 BAZ PUAN AZALDI

Öte yandan düşüş eğilimini sürdüren Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün yaklaşık 8 baz puan azalarak 356,5 baz puana geriledi. Analistler, bugün yurt içinde konut fiyat endeksi, haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ABD’de haftalık işsizlik yardımı uygulamaları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim verilerinin yanı sıra dövize ilişkin haber akışının da devam edeceğini söylüyor. İsrail-Filistin çatışması yatırımcılar için önem taşıyor. Dolar endeksinin odakta olmaya devam ettiğini belirterek, teknik olarak, dolar endeksindeki 103 puanın bir destek pozisyonunda olduğunu ve 105 ve 106 puanın direnç pozisyonunda olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu