Ekonomi

Bakan Şimşek: “Amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi teşvik etmek”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ( TCMB) sadeleştirme adımlarının daha sorunsuz işleyen bir piyasa ekonomisi için değerli olduğunu vurgulayarak “Amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi teşvik etmek.”söz konusu.

TCMB’nin Güvenlik Tesisi Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanırken, makroihtiyati çerçevede sadeleştirmeye ilişkin açıklaması da internet sitesinde yayımlandı.

Bakan Şimşek, daha iyi işleyen bir piyasa ekonomisi için TCMB’nin sadeleştirme adımlarının önemli olduğunu belirtti. “Amaç krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL’ye geçişi teşvik etmek.”söz konusu.

TCMB’den yapılan açıklamaya göre bankalar tarafından Türk lirası cinsinden nakdi kredilere yüzde 30 oranında kefalet tesis edilmesi uygulamasına son verildi. Bu uygulamanın dışında kalan kredi türlerinin harcama karşılığında kullandırılmaması halinde teminat tesisine tabi tutulması uygulaması da sona erdi. Reel sektörün ihraç ettiği menkul kıymetlerin yüzde 30’unun bankalar tarafından satın alınması uygulamasına son verildi. bankaların Türk LirasıTicari kredilere uygulanan referans oranın 1,8 katının üzerindeki faiz/kar payı oranı üzerinden menkul kıymet tesis edilmesi uygulaması kaldırılacaktır.

Faktoring şirketlerinin faktoring alacaklarına referans faiz oranının 2,7 katının üzerindeki faiz oranı üzerinden menkul kıymet tesis etmesi uygulaması kaldırılmıştır. Yatırım malı ithalatını net ihracat koşulundan hariç tutarak ihracat Kredilere erişimin kolaylaşmasına katkı sağlayacak. Döviz korumalı hesapların yenilenmesi (dövize çevrilmesi) ile Türk lirasına geçiş ve Türk lirası payının artırılmasına ilişkin unsurlar menkul kıymetler yönetmeliğinden çıkarıldı.

Döviz tevdiat hesaplarının yenilenmesi (dövize çevrilmesi), Türk lirasına geçilmesi ve Türk lirasının payının artırılması amacıyla döviz depoları için oluşturulan zorunlu karşılıklar üzerinden komisyon oluşturulması uygulamasında değişiklik yapılacak. TL dönüşüm oranı yüzde 10’un üzerinde olan bankalar için aşan kısım yenileme amacına dahil edilecek. Gerçek kişiler için Türk lirası mevduatın payına ilişkin daha önce belirlenen yüzde 2,5 artış hedefi yüzde 3,5’e çıkarılacak.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu