Ekonomi

20 yıllık sistemlerini Türk füzeleriyle değiştirme kararı aldılar!

Malezya Savunma Bakanlığı (MINDEF), Malezya Ordusu’nun kabiliyetlerinin artırılması amacıyla Roketsan’dan 18 adet KaraOK güdümlü tanksavar füze sisteminin satın alınması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Haber, anlaşmada sistem entegratörü olarak görev yapan Malezyalı şirket Ketech Asia’nın CEO’su Rahayu Bahaudin tarafından doğrulandı.

Analistler, KaraOK’un Malezya Ordusu’nda 20 yıldır hizmet veren eski Metis-M sistemlerinin yerini alacağını iddia ediyor. İlk Metis-M füze rampası ve 100’e yakın füze 2001 yılında satın alındı.

Resmi belgelere göre yeni satın alınan KaraOK sistemleri, piyade taburlarının tanksavar birimlerine entegre edilecek. Roketsan tarafından geliştirilen, taşınabilir ve etkili olacak şekilde tasarlanan KaraOK, kara kuvvetlerine düşman zırhlı araçlarını etkisiz hale getirmek için çok yönlü bir çözüm sunmayı amaçlıyor. Özellikle sistem, füzelerin hedefe kilitlenmeden ateşlenmesini sağlayan ve daha yüksek hassasiyet sağlayan bir özelliğe sahip. Ayrıca “at ve unut”Bu teknoloji, füze ateşlendikten sonra operatörün füzeyi hedefine yönlendirmesine gerek kalmadan hızla diğer görevlere odaklanabileceği anlamına geliyor.

KaraOK, günümüz zırhlı araçlarının güçlendirilmesinde sıklıkla kullanılan reaktif zırhı delmek üzere tasarlanmış tandem yüksek patlayıcılı tanksavar savaş başlığıyla donatılıyor. Menzil açısından ise 2.000 ila 4.000 metre arasındaki hedeflere müdahale edebiliyor.

KAYNAK: SAVTEK DERGİSİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu