Ekonomi

Yerli küçük uydu sistemi ‘Vuran’a entegre edildi

Savunma Sanayii Lideri Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, zırhlı araçlara yönelik genişbant mini uydu sistemi geliştirme projesinin başarıya ulaştığını belirtti. Ütü, “Proje ile değiştirilebilir bant genişliğine sahip yerli frekans atlamalı askeri ve sivil modem ile çalışan mini uydu sistemi geliştirilerek Vuran aracına entegre edilmiştir”söz konusu.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre; Proje kapsamında geliştirilen zırhlı araç üzerindeki küçük uydu anten haberleşme sistemi, mobil kara platformları ile yer istasyonunun ortasındaki Ku-Band üzerinden çift yönlü haberleşme sağlıyor. Sistem üzerinde bulunan anten, INS ünitelerinden aldığı eksen hareketlerine göre karayolu ve arazi arazi araçlarında uydu takibi ve stabilizasyonu yapabilmektedir.

açıklamada, “Demo ve test faaliyetleri sırasında, TÜRKSAT uyduları üzerinden 4×4 zırhlı kara aracı Vuran üzerinde yapılandırılan K-UHB (Kara Aracı Uydu Haberleşme Birimi) ile merkez olarak yapılandırılan M-UHB (Merkezi Uydu Haberleşme Birimi) farklı yol ve arazi özelliklerine sahiptir. test güzergâhlarında (Off-Road ve On-Road) 4 adet araç içi ve araç dışı kamera görüntülerinin canlı aktarımı, manzara röportajları, sesli görüşme, yazılı-sesli mesajlar, şifreli ve şifresiz belge devir işlemleri gerçekleştirildi.söylendi.

didimajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu