Haber

Vucic: Sırp silahları savaş alanına Türkiye gibi ülkeler üzerinden ulaşmış olabilir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, sosyal medyaya sızan ABD gizli belgelerinde Sırbistan’ın Ukrayna’ya silah yardımı yapacağı yönündeki iddialara yanıt verdi. Vuciç, Sırbistan’ın Ukrayna veya Rusya’ya hiçbir zaman silah veya mühimmat satmadığını, ancak Sırp silahlarının savaş alanına Türkiye, İspanya ve Çek Cumhuriyeti gibi üçüncü ülkeler aracılığıyla ulaşmış olabileceğini söyledi.

Reuters’in haberine göre Vucic, “Sırbistan Ukrayna’ya silah göndermedi ve göndermeyecek” diyerek, aynı şeyin Rusya için de geçerli olduğuna dikkat çekti. Sırbistan Cumhurbaşkanı, böyle bir silah sevkiyatını “ispatlayabilecek hiçbir belge olmadığını” da sözlerine ekledi.

‘ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE İHRACATTAN SONRA İKİ TARAFTA ÇIKIŞ YAPILMAKTADIR’

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye, İspanya veya Çek Cumhuriyeti’ne ihraç ettikten sonra “Sırp mühimmatının savaş alanının bir tarafında veya diğer tarafında görüneceğinden oldukça emin olduğunu” söyledi. Vucic, “(Ukrayna’da) bir top mermisi, bir mermi gördüler. Peki, diğeri nerede ortaya çıkabilir? Dünyada birçok savaş alanı var. Mühimmat, savaşlarda insan öldürmek için kullanılıyor.”

SIZINTI BELGELERDE NELER KEŞFEDİLDİ?

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) sosyal medyaya sızan gizli askeri belgelerde yer alan bilgilerden biri de, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamayan tek Avrupa ülkesi olan Sırbistan’ın Ukrayna’ya veya Rusya’ya silah göndermeyi kabul ettiğiydi. söz konusu silahları çoktan göndermişti. .

Reuters haber ajansına göre, ‘Avrupa | ‘Devam Eden Rusya-Ukrayna Çatışmasına Tepki’ başlıklı belgede, Ukrayna’nın askeri yardım taleplerine 38 hükümetin verdiği yanıt ele alındı. Söz konusu belgede, Sırbistan’ın Ukrayna kuvvetlerini eğitmeyi reddettiği ancak ülkeye askeri yardım göndermeye karar verdiği veya söz konusu yardımı çoktan sağladığı bilgisi yer alıyordu. Belgede, Sırbistan’ın gelecekte Ukrayna’ya silah tedarik edecek siyasi iradeye ve askeri kabiliyete sahip olduğuna da değinildi. (DIŞ HABERLER)

yumurtalik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu