Ekonomi

Trump’ın Florida’daki bağış kampanyasında 43 milyon dolar toplanması bekleniyor

Donald Trump’ın başkanlık kampanyası için bugüne kadarki en büyük bağış toplama etkinliği olması beklenen etkinlikte, eski başkan bugün Florida’da düzenlenecek bir etkinlikte en az 43 milyon dolar toplamaya hazırlanıyor.

Milyarder hedge fon yöneticisi John Paulson’ın Palm Beach’teki evinde düzenlenen bağış toplama etkinliği, Demokrat Joe Biden ile karşı karşıya gelmeye hazırlanan Trump’ın kampanya finansmanı için kritik bir destek olarak görülüyor.

Trump’ın kampanyası artan yasal masraflar nedeniyle mali bir zorlanmayla karşı karşıya kaldı ve bağış toplama konusunda sürekli olarak Biden’ın gerisinde kaldı. Şubat ayında Trump’ın kampanyası ve ortak bağış toplama çabaları 20,3 milyon dolar getirirken, Biden’ın kampanyası 53 milyon doların üzerinde bağış topladı.

Mali zorluklara rağmen Trump geçen ay Cumhuriyetçilerin başkan adaylığını garantiledi ve şimdi 5 Kasım’daki seçime kadar Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC) ile ortaklaşa fon toplamasına izin verdi.

Bağış toplama etkinliğinde NASDAQ:MERC’den Robert Mercer, kızı Rebekah Mercer, yatırımcı Scott Bessent ve kumarhane patronu Phil Ruffin gibi yüksek profilli ev sahipleri yer alıyor. Kaynaklara göre, hem Paulson hem de Bessent, Trump’ın görüşmelerinde Hazine Bakanı için potansiyel adaylar olarak anılıyor.

Etkinlikten elde edilen fonlar, RNC ile yeni bir bağış toplama işbirliği olan Trump 47 Komitesi aracılığıyla dağıtılacak. Komite bağışları önce Amerika’yı Kurtarın liderlik grubuna yönlendirecek, daha sonra da bir kısmını RNC alacak.

Bağış kampanyasına en çok bağış yapanlardan kişi başına 814.600 $’a kadar katkıda bulunmaları istenirken, ilk 6.600 $ Trump’ın başkanlık kampanyasına aktarılacak. Save America’nın kişi başına en fazla 5.000 dolar alması öngörülürken, bunu 413.000 dolara kadar bağış alabilecek olan RNC izliyor. En büyük bağışlar söz konusu olduğunda, çeşitli Cumhuriyetçi eyalet partileri de bundan faydalanacaktır.

Ağır top bağışçıların desteğine duyulan güven, Trump’ın bazı geleneksel Cumhuriyetçi destekçileri yanına çekmekte zorlandığı bir döneme denk geliyor. Ancak bağış kampanyasının başarısı, kampanyanın mali zorluklarının aşılmasında ve Trump’ın yaklaşan başkanlık yarışına hazır hale getirilmesinde önemli bir adım olabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu