Ekonomi

TMSF’den Türkiye lehine karar verilen Akın İpek davasına ilişkin açıklama

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Koza Altın’ın eski patronu FETÖ firarisi Akın İpek’in 2018’de Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözümü Merkezi’nde (ICSID) açtığı tazminat davasında kararın “oybirliğiyle” Türkiye lehine olduğunu bildirdi. .

TMSF’den yapılan açıklamada, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla kurumun Koza İpek Holding’e kayyum olarak atandığı hatırlatıldı.

Şirket ortakları Hamdi Akın İpek ve İpek ailesinin Türkiye’deki varlıklarını yurt dışına kaçırmak amacıyla İngiltere’de kurdukları İpek Investment Limited adlı paravan şirket aracılığıyla Türkiye aleyhine açtıkları tahkim davası hatırlatılarak, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Türkiye ile Birleşik Krallık arasında imzalanan yatırım anlaşmasının ihlal edildiği ve talep tarihinin prestijiyle yaklaşık 6 milyar dolar talep edildiği iddiasıyla açılan tazminat davası, 4 yıllık hukuki çaba sonucunda sonuçlandı. oybirliğiyle devletimiz lehinde karara bağlandı.

Söz konusu dava süreci, Başkanlığımıza uygun olarak TMSF tarafından, ardından Lexist Law Office ve King & Spalding International LLP/Londra ofisleri tarafından yönetilmiş ve karar 8 Aralık tarihinde açıklanmıştır. Bu kararla, Vakit gazetesi dağıtımcısı Cihan Medya Dağıtım aleyhine açılan tahkim davasında olduğu gibi Hamdi Akın İpek’in savunmalarının kabul edilemez olduğuna ve bu davada da FETÖ’cülerin hukuka aykırı argümanlarına itibar edilmediğine karar verildi. geçen yıl karar verildi.

Açıklamada, Akın İpek’in açtığı bir başka davada da davacının tüm iddialarının 2 ay önce İngiltere’deki Yargıtay tarafından reddedildiği hatırlatılarak, bağımsız Türk mahkemelerinin kayyum atama kararlarının hukuka uygunluğuna yer verildi. karar metninde

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu