Ekonomi

Samsung, Hollanda EUV teknolojisiyle çip üretimini destekliyor

Samsung, 2030 yılına kadar dünyanın önde gelen yarı iletken çip üreticisi olarak Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation’ı (TSMC) geride bırakmayı hedefleyerek gelişmiş çip üretim ekipmanlarına agresif bir şekilde yatırım yapıyor. Güney Koreli teknoloji devinin stratejisi, önde gelen Hollandalı bir şirket olan ASML’ye (AS: A) dayanmaktadır. Bu kritik teknolojide uzmanlaşmış firma. ASML ) ultraviyole (EUV) litografi makineleri satın almak yerine. Samsung’un iddialı planı, önümüzdeki beş yıl içinde her birimin fiyatı 153 milyon dolar olan 50 EUV biriminin ithal edilmesini içeriyor. Bu hamle, şirketin 100’den fazla EUV makinesine sahip olma hedefinin bir parçası.

EUV teknolojisinin yarı iletken üretimindeki önemi göz ardı edilemez; Karmaşık devre tasarımlarının tek adımda çiplere basılmasına olanak tanır ve üretim maliyetinin ve süresinin yarısından fazlasını karşılar. Verimliliğine rağmen EUV makinelerinin karmaşıklığı ve maliyeti, ASML’nin yılda yalnızca 60 birim üretebileceği anlamına geliyor. TSMC şu anda bu birimlerin yaklaşık %70’ini üstleniyor.

Samsung Foundry, 2022 yılında birinci nesil 3nm çip üretiminde liderliği ele geçirdi ve gelecek yıl içinde Exynos 2500’ün de yer alabileceği ikinci nesil 3nm çiplerin seri üretimine hazırlanıyor. Şirket sadece Odyssey OLED oyun monitörünü sergilemekle kalmadı, aynı zamanda 2025 yılına kadar daha da küçük 2 nm yongalar üretip 2027 yılına kadar 1,4 nm’ye düşürme planlarını da duyurdu.

Samsung Electronics Yönetim Kurulu Lideri Lee Jae-yong, geçen yıl stratejik bir hamle yaparak EUV makineleri siparişi almak üzere Hollanda’da ASML CEO’su Peter Bennink ile görüştü. Hollanda Hükümdarı Willem-Alexander, bu ziyaretin ardından 12-13 Aralık tarihlerinde Hollanda’yı ziyaret edecek olan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Lee Jae-yong ve SK Grup Başkanı Chey Tae-won’u davet etti.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu