Haber

Mahmut Tanal’dan İmamoğlu Hakkındaki Mütalaaya Tepki: “Hakaretten Dolayı Siyasi Yasaklanmasıyla İlgili Mütalaa Verilen Tek Karar İmamoğlu Hakkındaki…

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada hapis cezası ve siyasi yasak talep edilmesi ve duruşmanın ertelenmesine tepki gösterdi. Tanal, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hakaretten dolayı siyasi yasaklaması ile ilgili mütalaa verilen tek karar İmamoğlu hakkındaki karardır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davada, savcılığın İmamoğlu hakkında mahpus cezası ve siyasi yasak talep etmesi ve duruşmanın ertelenmesini kıymetlendirdi.

Duruşmanın akabinde, İstanbul Anadolu Adliyesi’nde açıklama yapan Tanal, “mütalaanın yargıyı itibarsızlaştırdığını” belirtti ve şunları söyledi:

“RTÜK, ‘BU AĞIR ELEŞTİRİDİR’ DİYOR: Ahmak kavramı; Türk Dil Kurumu’nun tarifine nazaran; ‘aklını gereği gibi kullanmayan, kullanamayan.’ Yani bu manada bir hakaret kastı değil, bir küçük düşürme değil. Bir onur kırıcı manada söylenilmiyor. Artık pekala bugüne kadar bu türlü kararlar olmuş mu, olmamış mı; hukuk tarihinde bu türlü tartışmalar olmuş mu, olmamış diye sorar iseniz de… Geçmişte yaşanan kararlardan… RTÜK’ün kararı var. RTÜK kararında da diyor ki, ‘Aklını gereği üzere kullanmayana ahmak denilmesi aslında bu. Bir ağır tenkittir. Bu bir hakaret kastını taşımamaktadır’ diyor.

HAKARETTEN DOLAYI SİYASİ YASAK ŞEKLİNDE HAKKINDA MÜTALAA VERİLEN TEK KİŞİ İMAMOĞLU’DUR: Bu iddianameye baktığımız vakit sevk hususlarına baktığımız vakit, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde… 40 yıllık avukatlık plaketimi aldım… Hakaretten ötürü siyasi yasaklaması ile ilgili mütalaa verilen tek karar İmamoğlu hakkındaki karardır. Bugüne kadar hiçbir savcı bu türlü bir mütalaa vermedi. Burada bilerek ve isteyerek planlı bir biçimde hareket ediliyor.

Savcı cebindeki flash belleği çıkarıyor, ‘Buyur kızım’ diyor, ‘Ben imla kurallarını düzelteceğim’ diyor. 40 yıllık bir hukukçu olarak söylüyorum, bugüne kadar Cumhuriyet Savcıları duruşmada CMK yani Ceza Muhakeme Kanunu yüzde yüzlük prensibi uyarınca edindiği bilgi, tecrübe ve deneyimleri doğrultusunda mütalaa verir. Cebindeki o flash bellek kim tarafından hazırlanmıştı, kimin tarafından yazılmıştı? Kimin tarafından Cumhuriyet Savcısına verilmişti? Yoksa Cumhuriyet Savcısı kendisi mi hazırlamıştı?

BURADA HEDEF İMAMOĞLU ÜZERİNDEN İSTANBUL SEÇMENİNİ CEZALANDIRMAKTIR: Bu bizim Allah’tan sonra inandığımız, güvendiğimiz devlet ve adalet kavramı var. Bunu itibarsızlaştırıyor. Hiç kimsenin adaleti ve yargıyı bu kadar itibarsızlaştırmaya hakkı yoktur. Yani Cumhuriyet Savcısı cebindeki flash belleği o içindeki mütalaayı kimin tarafından yazıldığı aşikâr olmaksızın bu halde bilgisayara takıp oradaki kavramları, sözleri düzelterek onu kopya yapmakla yargıya verilebilecek en büyük güvensizliktir, yargının prestij kaybetmesine neden olan bir olaydır. Onun için burada burada emel Ekrem İmamoğlu’nun şahsından tüm İstanbulluları, tüm İstanbul seçmenini cezalandırmaktır. Ufacık bir hukuk kırıntısı varsa bu davada beraat kararının verilmesi lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu