Haber

Kahramanmaraş’tan depremzede 16 bebek Ankara’ya getirildi

Cumhurbaşkanlığı uçağı, depremin yaşandığı Kahramanmaraş’tan 16 refakatsiz bebeği Ankara’ya götürdü.

Depremle ilgili çalışmalarda kullanılmak üzere tahsis edilen Cumhurbaşkanlığı uçağı, Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgelere hem sağlık ekiplerini ve yardım malzemelerini taşırken, hem de bölgedeki ağır yaralıları tedavileri için Ankara’ya ulaştırdı.

Uçağın son yolcuları deprem bölgelerindeki refakatsiz bebeklerdi. 0-1 yaş arası 16 bebek Kahramanmaraş’tan alınarak Ankara’ya getirildi.

Bebekler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı süt anneler tarafından Esenboğa Havalimanı’na iniş yapan uçaktan alınarak Etlik Kent Hastanesi’ne nakledilmek üzere ambulanslara götürüldü.

Bebeklerin uçaktan teslim alınması sırasında Bakanlığın Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri de hazır bulundu.

Genel sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen bebekler, ilk kontrollerinin ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı çocuk bakımevinde bakıma alınacak.

2 “Enkaz bebeği” de koruma altında

Ankara’ya sevk edilen 16 bebek hakkında kimlik tespitini kolaylaştıracak bazı bilgilere ulaşıldı.

Deprem enkazından çıkarılacağı öğrenilen 2 bebeğin isimleri bilinmediği için üzerlerine bu bilgi dışında “Enkaz bebeği” ibaresinin yerleştirildiği görüldü.

Depremde Kahramanmaraş’taki hastanelerde tedavi altına alınan diğer 14 bebeğin ise ailelerine ulaşılamaması üzerine başkentte gözaltına alındığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu