Haber

İZMİR’DE 66 BİN 131 ARKADAŞ KAYITLI

CAN arkadaşlar için mikroçip kurulum süreci devam ederken; İzmir’de bugüne kadar 30.958’i kedi, 35.173’ü köpek olmak üzere toplam 66.131 hayvan mikroçip ile kayıt altına alındı. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, “Yıl sonuna kadar bu sayının 100 bine ulaşmasını hedefliyoruz. Buradaki amacımız hayvanı ve sahibini kayıt altına almak. Daha iyi kontrol edebilmek için” dedi. ve hastalıkları takip edin.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın evcil kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına ilişkin hazırladığı yönetmelik 26 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre 31 Aralık 2022 tarihine kadar, sahipli kedi, köpek ve gelinciklerin deri altına mikroçip yerleştirilerek elektronik ortamda kayıt altına alınması zorunlu hale getirildi. Bu tarihe kadar hayvanlarına mikroçip takmayan hayvan sahiplerine 6594 sayılı kanun gereğince 1634 TL idari para cezası verileceği bildirildi. 5199. İzmir’de bugüne kadar 30 bin 958’i kedi, 35 bin 173’ü köpek olmak üzere toplam 66 bin 131 hayvanın kayıt altına alındığı kaydedildi. İlçe müdürlüklerinin uyguladığı mikroçip ücretinin 42,50 TL, pasaport ücretinin ise 35 TL olduğu kaydedildi. İzmir’de mikroçipin en çok uygulandığı ilçeler Bornova, Buca ve Karşıyaka oldu. Kedi-köpek listesinde Türkiye’de 174 bin ile İstanbul’un ilk sırada yer aldığı, onu 74 bin ile Ankara’nın ve İzmir’in takip ettiği belirtildi.

‘YOĞUNLUĞU ÖNLEMEK İÇİN TELEFON İLE ARAYIN’

Evcil kedi, köpek ve gelinciklerin mikroçip ile tespit ve kayıt altına alınması için son tarih olan 31 Aralık’a sayılı günler kaldı. Yılbaşı öncesi mikroçip taktırmak isteyenler özel veterinerlerin yanı sıra İzmir’deki tarım ve orman müdürlüklerinde yoğunlaştı. İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina, “66 binden fazla çip yaptık. Yılsonuna kadar bu sayıyı 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Barodaki amacımız hayvanı kayıt altına almak ve Hastalıkların daha sağlıklı kontrol ve takibinin yapılabilmesi için hayvanın doğum tarihini, cinsini, rengini, doğum tarihini ve sahibinin adını ve soyadını kayıt altına alıyoruz. Sahipli ve sahipsiz tüm hayvanların kolayca kontrol edilebilmesi için.İşlem kayıt ve cipin kurulumu olarak ikiye ayrılıyor.Kayıt 10-15 dakika sürüyor.Cipin kurulumu 1 dakika sürüyor.Vatandaşlara önerim şu” dedi. müdürlüklerdeki yoğunluktan dolayı olası kalabalıklaşmayı önlemek adına arayıp randevu alınız.

Köpeği ‘Bella’yı cip giymeye getiren yoga eğitmeni Ezo Engüdaroğlu (38), şunları söyledi: Uygulama çok pratikti. Hızlı oldu. Gergin değildi, korkmuyordu. Kesinlikle pratik gerekir. Hayvanımız kaybolduğunda cip sayesinde bulunabilmektedir. Bu gerçekten önemli. desteklediğini söyledi.

Evli ve bir kız çocuğu annesi olan butik işletmecisi Bahar Çavdar (48), ‘Lokum’ isimli kedisini getiriyor. Sarsıntı bölgesinde yaşıyoruz. Deprem anında kedimiz ve köpeğimiz evden kaçabiliyor. Bu uygulama sayesinde artık kaçsa bile bulunabiliyor. Sağlık durumu da izlenecek. Uygulamayı gerekli buluyorum. Ayrıca ben buraya geldim işlemler çok kısa sürdü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu