Ekonomi

Goldman Sachs Rekabet Ortasında Duolingo’nun Notunu Düşürdü, Satın Almak İçin Fiverr’ı Yükseltti

Goldman Sachs analistleri Cuma günü yayınlanan yeni bir raporda birçok çevrimiçi şirket hissesine ilişkin değerlendirmelerini revize etti. Fiverr International (FVRR) hisselerini önceki ‘Nötr’ statüsünden ‘Al’a yükseltirken, ZipRecruiter (ZIP) notunu ‘Satın Al’dan ‘Nötr’e düşürdü ve Duolingo (DUOL), Coursera Inc. (COUR) ve Chegg (CHGG)’nin notu ‘Nötr’den ‘Sat’a düşürüldü.

Dördüncü çeyrek faiz transferi öncesinde finans kurumu, takip ettiği nispeten küçük ve orta ölçekli piyasa değeri olan şirketler için operasyonel iddialarını ve değerleme analizini güncelledi.

FVRR ile ilgili olarak banka, ücretsiz çevrimiçi pazar yerlerinin gelişmiş yapay zeka teknolojilerinin etkisine ilişkin tartışmaları ateşlediğini belirtti. Goldman Sachs, “Şirket, çoğu yapay zeka teknolojisiyle desteklenen daha fazla özelleştirme ve daha hassas proje eşleştirme yetenekleri sunmak için platformunu ve hizmetlerini sürekli olarak geliştiriyor” dedi. “Mevcut piyasa değerlemesi ve hisse senedi fiyatı göz önüne alındığında, şu anda hisse senedine yapılacak bir yatırımın potansiyel riskler ve getiriler arasında uygun bir dengeye sahip olduğunu düşünüyoruz.”

Goldman Sachs, ZIP hissesi için 15 dolarlık hedef fiyatını korudu. Hisse senedi fiyatının, 2023’ün üçüncü çeyreği kazançlarının Kasım ayı başlarında açıklanmasından bu yana %20’nin üzerinde artmasının ardından, analistler artık hisse senedinin potansiyel riskler ve getiriler arasında bir dengeye sahip olduğunu düşünüyor.

DUOL için hedef fiyat 160$’da kalıyor. Goldman Sachs, daha rekabetçi bir pazar nedeniyle satış ve pazarlama harcamalarında artış bekliyor; bu, Alphabet’in Ekim 2023’te dil öğrenenlerin Arama platformunda konuşma pratiği yapmasına olanak tanıyan en son güncellemesinin de vurguladığı gibi.

COUR için hedef fiyat, hisse başına önceki 18 dolardan 14 dolara düşürüldü. Goldman Sachs analistleri, kurumsal müşterilerden elde edilen gelirlerin azaldığını gözlemledi; ortalama satış fiyatlarının düştüğünü ve güçlü bir işe alım ve kurumsal öğrenme ve gelişim pazarında kurumsal müşteri sayısının azaldığını ve toparlanma beklentilerinin belirsiz olduğunu belirtti.

CHGG için hedef fiyat hisse başına 10 dolardan 8 dolara düşürüldü. Analistler, özellikle ChatGPT ve gelişmiş yapay zeka teknolojilerini kullanan diğer yeni rakiplerden kaynaklanan artan rekabet nedeniyle abone sayısında beklenen düşüşü hesaba katarak gelir tahminlerini aşağı yönlü ayarladılar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu