Haber

Eylem Tok ve oğlunun iade süreci nasıl olacak? Aci ailesinin avukatından ilk açıklama

Kırmızı bülten çıkarılan Eylem Tok ve Cihantimur ABD’de yakalandı! İşte aranma sebepleri

İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde Oğuz Murat Aci’nin yaşamını yitirdiği kazanın ardından ehliyetsiz oğlu ile önce Mısır’a ardından ABD’ye firar eden yazar Eylem Tok yakalandı.

Bakan Tunç’un Tok ve oğlunun yakalandığını açıklamasından iade süreci merak edilmeye başladı. Oğuz Murat Aci’nin aile avukatı Hacı Orhan, yakalanan şahısların iade sürecine ilişkin detayları paylaştı. 

ANNE VE OĞLU İADE EDİLECEK Mİ?

Haber Global’den Şifa Kaymak’ın haberine göre; avukat Hacıyakalanma haberinden mutlu olduklarını belirterek; “İade süreci başladı. İade edilip edilmeyeceğine mahkeme karar verecek. Yargılama süreci başlayacak.” dedi.

ABD VATANDAŞI OLMASI ENGEL Mİ?

ABD vatandaşı olan T. C’nin iade edilememe ihtimalinin de olduğunu belirten Hacı “Çocuk ABD vatandaşı olduğu için sadece anne Eylem Tok’u da iade edebilirler. Bu tamamen ülke kararına kalmış. Bu ihtimal doğrultusunda anne Türk vatandaşı olduğu için onun yargılama süreci burada olacak. Buradaki suçlar orada da suç. Oğlu iade edilmemesi durumunda ise orada yargılanacak. Ama bu bir ihtimal iade edilmesini bekliyoruz” dedi.

“KISA BİR SÜRE İÇİNDE İADE EDİLEBİLİRLER”

Hacı “ne zaman iade edilirler?” sorusuna “Kırmızı bülten sonrası kısa bir sürede yakalandılar.Bu devletlerin birbirleriyle olan hassasiyetlerini gösteriyor. Kısa bir süre içinde bu iadenin yapılacağını düşünüyorum” yanıtını verdi.

KAYNAK: HABERGLOBAL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu