Ekonomi

Esnaftan EYT düzenlemesi çağrısı: Bizi de dahil edin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilik yaşı yönetmeliğine (EYT) esnafın emeklilik sorunları üzerine bahis konulmasını istedi.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, halen devam eden EYT düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların gündeme alınması için gerekli görüşmeleri yaptıklarını bildirdi.

Mahallelerinin taleplerinin ilgili merciler tarafından değerlendirilmesini beklediklerini belirten Palandöken, “Esnaf ve sanatkarlarımız EYT ile ilgili yapılacak düzenlemelere dahil edilmeli, esnafımızın emekliliğinin önü açılmalıdır.” terimini kullandı.

Esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik konusunda yaşadıkları sorunların çözülmesini talep eden Palandöken, şunları kaydetti:

“Esnafın yanında çalışan personel 7 bin 200 prim gününde emekli olurken, bizim esnafımız 9 bin günü doldurmak zorunda. En yüksek prim ödeyen esnafımız en düşük maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı aylıklarda da bir düzenleme yapılmalı. Öte yandan 2000 yılı öncesinde vergi dairesine ya da esnaf odasına kayıt yaptırılması gerekiyor” dedi.“Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları yeni EYT yönetmeliğinde mutlaka çözülmelidir. Esnafımızın bugüne kadar kaybedilen haklarının EYT yönetmeliği kapsamındaki çalışmalara dahil edilerek adalete yakışır şekilde çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu