Haber

Eşi Polen Atay’ı Öldürmeye Çalıştığı İddiasıyla Yargılanan İş İnsanı Can Atay, Mağdur Avukatına Omuz Atınca Tutuklandı

FAHRETTİN ÖZTÜRK

Eşi Polen Atay’ı öldürmeye çalıştığı iddiasıyla, 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanan iş insanı Can Atay, duruşma çıkışında eşinin avukatına omuz attığı gerekçesiyle, üç gün süreli “zorlama hapis cezasına” çarptırıldı.

Yüksek mimar Polen Atay, 2019 yılında evlendiği iş insanı Can Atay’ın kendisini darp ettiği ve öldürmeye teşebbüs ettiği teziyle; savcılığa kabahat duyurusunda bulunmuştu. Can Atay hakkında, “eşe karşı basit yaralama” savıyla, dört yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açılmıştı. Yargılama, asliye ceza mahkemesinde başlamıştı.

ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS OLABİLECEĞİ GEREKÇESİYLE BELGE AĞIR CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLDİ

Asliye ceza mahkemesinde devam eden yargılamada, hakim; hareketin, “kasten öldürmeye teşebbüs” hatasını oluşturabileceği gerekçesiyle, “görevsizlik” kararı vermişti. Evrak, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Can Atay’ın “kasten öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla dokuz yıldan 15 yıla kadar mahpus talebiyle yargılandığı davanın, ağır ceza mahkemesindeki birinci duruşması bugün yapıldı. Can Atay, duruşmaya katılırken; duruşmaya katılmayan Polen Atay’ı avukatları temsil etti.

“KUYRUĞUMU KISTIRDIM ADALET İSTİYORUM”

Sanık Can Atay, mahkemedeki savunmasında, eşinin intihar etmeye çalıştığını ve kendisinin de hayatını kurtardığını savunarak, şöyle konuştu:

“Eşimin hayatını kurtardım. Asla eşimi öldürmeye karşı bir eylemim olmadı. Fethiye’de annemin yanında tatil yaparken arbede ettik. Polen’i sakinleştiremiyordum. Gece yarısı İstanbul’a yanlışsız yola çıktık. Polen ayrılacağımız kaygısına kapıldı. O gün huzursuzdu. ‘Git aşkım duş al. Ben de yemek sipariş edeyim’ dedim. Polen üst gitti, ben aşağıda kaldım. Sonra üst çıktım, oda boştu teras kapısı açıktı. Terasa çıktım, göremeyince soyunma odasına gerçek gittim. Üzerinde ucuna düğüm atılmış bir bornoz ipi vardı ve kapı kapalıydı. Kapıyı açtığım anda polen yere yığıldı. Mosmordu. Meyyit üzereydi, boynunda bornozun ipi vardı ben çözdüm. Babamı aradım, site güvenliğini aradım, 112’yi aradım. Olay büsbütün bir intihardır. Eşime tek bir tokat dahi atmadım. Hakkımda iftira atınca boşanma davası açtım. Benden 20 milyon lira tazminat istediler. Babamın durumu olmasına rağmen vermedim. Kuyruğumu kıstırdım adalet istiyorum. Boşanma davamız devam ediyor.”

HEM SANIK HEM DE MÜŞTEKİ AVUKATLARI SALONDAN ATILDI

Duruşmada beyanı alınan sanık avukatı Dilan Işık Candan, son bir sefer beyanda bulunmak isteyince mahkeme lideri ‘avukat hanım sizin beyanlarınızı aldık’ diyerek kelam vermedi. Talebinde ısrar eden avukat Candan’ın, duruşma salonundan güvenlik eşliğinde çıkarılmasına karar verildi.

Daha sonra Polen Atay’ın avukatı Sibel Engin de beyanda bulunmayacağını, bir talebi olduğunu söyledi. Mahkeme lideri, Engin’e de “Size de söz hakkı verdik. Aynı şekilde sizin de dışarı çıkarılmanızı istiyorum” dedi. Avukat Engin de güvenlik eşliğinde dışarı çıkarıldı.

Duruşma, Polen Atay’ın beyanlarının alınması ve yargılama evrakındaki başka eksiklerin giderilmesi için, 7 Şubat 2023 tarihine ertelendi.

SANIK, DURUŞMA SALONUNDAN ÇIKARKEN MÜŞTEKİ AVUKATINA OMUZ ATTI

Duruşma bittikten sonra sanık Can Atay, daha evvel duruşma salonundan çıkarılan ve kapının önünde bekleyen müşteki avukatı Sibel Engin’e omuz atarak mahkeme salonundan uzaklaştı. Duruşma salonuna giren avukat Engin, mahkeme başkanına; sanığın kendisine omuz attığını söyledi.

Mahkeme başkanı, sanık Atay’ın yakalanarak geri getirilmesini ve hakkında tutuklama kararı verilmesine hükmetti. Can Atay binadan ayrılmadan, güvenlik vazifelileri tarafından yakalanarak mahkemeye getirildi.

Sanık Atay, hakimin, “Neden omuz attın” sorusuna, “Omuz atmadım, kasten önümü kestiği için vücudumla kendimi ittirerek geçtim” yanıtını verdi.

MÜŞTEKİ AVUKATINA OMUZ ATTIĞI GEREKÇESİYLE TUTUKLANDI

Mahkeme lideri, sanık Atay’ın duruşma salonu çıkışında avukat Sibel Engin’e taammüden omuz attığı ve sarstığının, şahit beyanları ve gösterilen imajlarla sabit olduğunu kaydederek; Atay’ı 3 gün müddetle disiplin hapsine kesin olarak çarptırdı. Salondan polis eşliğinde çıkartılan sanık Atay tutuklama işlemelerinin yapılması için karakola götürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu