Teknoloji

eBay davası sonuçlandı: Devlete 59 milyon dolar ceza ödeyecek!

Hayatımızda büyük yer tutan ancak daha sonra Türkiye’den çekilen e-ticaret sitelerinden biri olan eBay, ABD Adalet Bakanlığı’na milyonlarca dolar ceza ödeyecek.

eBay, bağımlılık yapan uyuşturucu üretimini desteklediği gerekçesiyle dava edildi.

ABD Adalet Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamayla; E-ticaret sitesi eBay’in, uyuşturucu üretiminde kullanılan hap pres aletlerinin satışının bu hapların yasa dışı üretimini desteklediği gerekçesiyle açılan dava sonucunda 59 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul ettiği açıklandı.

Geçersiz fentanil içeren ilaçların üretiminde kullanılabilecek binlerce hap presi ve kapsülleme makinesinin e-ticaret sitesi eBay’de satışının CSA şartlarına uymadığı iddia edildi.

“Fentanil içeren sahte haplar, ölümcül aşırı doz salgınının önemli bir nedenidir.”

Adalet Bakanlığı’nın opioid salgını davasıyla ilgilenen başsavcı yardımcısı Vanita Gupta: “Fentanil içeren sahte haplar, ölümcül aşırı doz salgınının önemli bir nedenidir.”söz konusu. “Bakanlık, bu son derece tehlikeli ilaçları üretmek için kullanılan ekipmanların satışını destekleyen şirketlerin Kontrollü Maddeler Yasasına uymasını sağlamak için elindeki tüm yaptırım önlemlerini almaya kararlıdır.”ekledi.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, eBay’in sattığı hap presleri ve kapsülleme cihazlarının satışına ilişkin federal düzenlemeler uygulayacağını ve bu düzenlemelere uymaya çalışacağını söyledi.

Amerika’da her yıl yaklaşık 73.000 kişi fentanilden ölüyor

Çok güçlü ve yapay bir opioid olan fentanil, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl aşırı dozdan kaynaklanan yaklaşık 100.000 ölümün çoğunluğunu oluşturmaktadır. Uzmanlar 2022’de 73.000 ölümün fentanil kullanımına bağlı olduğunu bildirdi.

“Fentanil tedarikinin Çin’den yasa dışı dağıtımı Amerikan toplumunu sakatlamaya devam ediyor.”

Fentanil ticareti ABD ile Çin arasındaki ilişkileri bozdu

ABD’li devlet adamları Çinli kuruluşları ve bireyleri, fentanil üretiminde kullanılan ürünleri ABD’deki uyuşturucu kaçakçılarına ve Meksika mafya kuruluşlarına tedarik ettikleri iddiasıyla suçladı.

Bu konuda ABD Dış İlişkiler Komitesi lideri Michael McCaul:

“Fentanil tedarikinin Çin’den yasa dışı dağıtımı Amerikan toplumunu sakatlamaya devam ediyor, sayısız ölüme ve acıya neden oluyor. “Böylesine kritik bir konu üzerinde ciddi şekilde çalışmalı ve Amerikan halkının hayatını korumalıyız.”Bir açıklama yaparak devlet yönetimini harekete geçmeye çağırdı.

arnavutkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu