Ekonomi

Doğrudan satış sektörün yükselen ivmesi

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de direkt satışın gelişmesi için 28 yıldan bu yana çalışmalarını sürdüren Direkt Satış Derneği (DSD) kesime dair içgörülerini ve gelecek yıldan beklentilerini paylaştı.

DSD üyesi olan Amway, Avon, Farmasi, Forever, Herbalife Nutrition, Huncalife, Kyäni, LR Health & Beauty, Oriflame, Tupperware şirketlerinin genel müdürlerinin de iştirakiyle düzenlenen toplantıda bölümün nabzı tutuldu.

Sektörde daha fazla bireye iş fırsatı yaratmak gayesiyle yola çıktıklarını ve çeyrek asırdan bu yana bu mevzuyu vazife edindiklerini belirten Direkt Satış Derneği Lideri Ediz Haksal şöyle konuştu: “Mikro girişimciliğin yükselişi, pandemi periyodunda artan esnek çalışma talebi ve ek gelir arayışı direkt satış bölümünün istikrarlı bir formda büyümesini sağladı. 2022 yılı prestijiyle dünyada 186 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan direkt satış kesimi, 128 milyona yükselen teşebbüsçü sayısı ile yüzde 1,5 oranında büyüme suratına ulaştı.

TÜRKİYE’DE 2023’TE ÇİFT HANELİ BÜYÜME BEKLENİYOR

Türkiye’nin kesimde, AB ülkeleri ortasında büyüme oranında olumlu ayrıştığını belirten Ediz Haksal, “Doğrudan satış dalı AB’de 2021 yılında yüzde 3 büyüme göstermişken Türkiye’de ciro bazlı büyüme bir evvelki yıla kıyasla yüzde 24,4 artarak 2021 yılında 3,5 milyar TL’ye ulaştı. Amaçlarımız doğrultusunda 2022’de geçen yılın sayılarını koruyan bölümün, 2023’te çift haneli büyüyeceğini öngörüyoruz. Direkt satıştaki toplam harcama artışının ise yüzde 35’i wellness (zindelik), yüzde 25’i kozmetik ve ferdî bakım eserleri ile yüzde 16’sı ise mesken alet ve gereçlerinden geldi” dedi.

Ediz Haksal kesimin önde gelen şirketleri olan üyelerinin yarattığı sinerjiyi ile büyüme trendinin devam edeceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu