Haber

Deprem bölgesi Malatya’da çalışmalar hızlandırıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve GEDAŞ (Gayrimenkul Değerleme A.Ş.) Genel Müdürü Ahmet Oğulbalı, Malatya Çarşısı’nın yeniden inşa edileceği 220 dönümlük alanda incelemelerde bulundu.

Malatya Çarşısı’nın bulunduğu bölgede incelemelerin tamamlanmasının ardından önemli açıklamalarda bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Çevre Bakanlığı tarafından Malatya Çarşısı’nın bulunduğu bölgede bin konut inşa edileceğinin müjdesini verdi. , Kentleşme ve İklim Değişikliği ve yer belirleme çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti.

Malatya Çarşısı’nda yapılacak konutların yerleri hakkında bilgi veren Önder Gürkan, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bin konutluk projesi Fuzuli, Cezmi Kartay veya Niyazi Mısri bölgelerinde başlayacak.”

“Türkiye’de örnek bir proje yapacağız”

Belediye Başkanı Gürkan, Malatya Çarşısı’nın yeniden ayağa kalkması ve ticari hayatın canlanması için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “Çalışmaları yerinde gördük ve Malatya Çarşısı’nın bulunduğu bölgeye geldik. İncelemelerimiz sonucunda da gördük. iki yazar firmanın yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi. Malatya 220 dönümlük bir alanı kapsıyor.” Şehrin kalbi sayılan Malatya’nın çarşısının bulunduğu yerdir. Yaklaşık 8 bin dönüm alana karşılık gelen ve 290 işyerinin bulunduğu Bakırcılar Çarşısı’nda belediye olarak daha önce gerekli çalışmaları başlatmıştık. Daha sonra eseri ilgili yazar firmalara devrettik. Dileğimiz bir an önce Malatya’ya dönmek. Çarşı olarak adlandırılan bölgede 5 bin iş yerinin tamamlanarak ilgili hak sahiplerine devredilmesinin ardından Malatya’nın ticari hayatı yeniden canlandı. Yeni yapılan çarşının alt kısmını barınak ve otopark, üstünü ise meydan ve işyerleri olarak yapacağız. Burayı meydan ve işyerleri olarak yapacağız. Hoş bir durumda. Türkiye’de örnek bir projeyi hayata geçireceğiz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcımıza 3 alternatif bölge sunduk. İnşallah en kısa zamanda bu 3 bölgede bin konutun çalışmalarına başlayacaklar. İnşallah binden fazla ev gelecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyemizin ekipleri bu konuyla ilgili yoğun bir şekilde çalışıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Fuzuli, Cezmi Kartay veya Niyazi Mısri bölgelerinde 1.000 konutluk projeye başlayacak. Bu anlamda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza ve teknik ekiplerine Malatya halkı olarak şükranlarımı sunuyorum. Allah ülkemize hayırlı işler nasip etsin. “Şehrin kurtarılması açısından Malatya’ya gösterdiği özel hassasiyetten dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

“Malatya’yı hep birlikte canlandıracağız”

Malatya’nın merkezinde yapılacak bin konutun yerinde dönüşüm esasına göre yapılacağını belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, “İlçenin merkezinde yeni proje alanları üzerinde çalışıyoruz. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte. Geçtiğimiz hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki, “Önderimizi makamında aradık. Malatya’nın merkezinde yapılacak yeni projelerle ilgili görüşlerini aldık. GEDAŞ Genel Müdürümüzle birlikte hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.Malatya merkezde yapılacak 1000 konutun nereye yapılacağı konusunda çalışıyoruz.Önderimizin de belirttiği gibi bir tarafta Cezmi Kartay, diğer tarafta Niyazi Mısri. Fuzuli Caddesi’ni arayın. Tahribatın en çok olduğu yerde Yerinde Dönüşüm Projesi gerçekleştireceğiz. Malatya’nın pazar merkezi hem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin, hem de Malatya Büyükşehir Belediyemizin ilgi gösterdiği bir yer. Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı önemsiyoruz. . Gerçekten Malatya’nın kalbi burası. 6 Şubat’ta yaşanan depremin ardından Malatya Çarşısı büyük hasar gördü. Çarşıdaki çalışmalara da hız verdik. Projeyi gerçekleştirecek müteahhit firmalar çalışmalara başladı. Bundan sonra adım adım ilerleyecek bir sürecimiz var. Bir yandan da yazarlarımız projeler üretiyor, inşallah bunu hızla hayata geçireceğiz. En kıymetlilerinden biri de Malatya merkezde Fuzuli, Cezmi Kartay ve Niyazi Mısri caddelerinde yerinde dönüşüm yapılarak bin konutun inşaatına en kısa sürede başlanacak. Belediye Başkanımızla birlikte bölgeyi gezerken yeni açılan yerleri de gördük. Malatya’nın ayağa kalktığını görüyoruz ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Malatya’yı hep birlikte ayağa kaldıracağız. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun. İnşallah Cumhuriyetimizin 101. yılında Malatya’da farklı bir şehirde, farklı bir çarşıda bir araya geleceğiz. O zamana kadar mağazaların çoğunu teslim etmiş ve faaliyete geçmiş olacağız” dedi. -MALATYA

akkisla-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu