Haber

Dağlarda yetişen çitlembik köylülere kazanç kapısı oldu

Dağlarda yetişen çitlembik köylülere kar kapısı oldu

BALIKESİR – Tabiatta bizatihi yetişen ve birçok alanda kullanılan çitlembik, Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde merkez ve kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşların gelir kapısı oldu.

Dört bir yanı ormanlarla çevrili, verimli topraklara sahip Sındırgı ilçesi birçok eser çeşitliliği ile vatandaşlara yarar sunuyor. Yayla ve kıraç alanlarda tabiatıyla yetişen çitlembik de yöre halkının değerli gelir kaynakları ortasına girdi.

Eylülde rengi yeşile dönmeye başlayan çitlembik, sabahın erken saatlerinde toprağa çıkan vatandaşlar tarafından toplanıyor. Çuvallara konulan çitlembikler, konutlara getirilerek kızılları ve yapraklarının ayrılması için yıkanıyor, akabinde da kuruması için güneşe seriliyor. Tabiatın ikramı çitlembiğin ekonomik yararı da epey yüksek eserler ortasında.

Halk lisanında çitlembik, menengiç üzere farklı isimlerle de anılan çitlembik ağacı meyvesinin birçok yarar sağlayan yağı çıkarıldığı üzere sabunu ve kahvesinin üretildiği biliniyor.

Sındırgı’nın Hisaralan mahallesinde yaşayan Mehmet Bozkurt, çitlembik ağacının Hisaralan mahallesinde hayli bol olduğunu ve doğal ortamda yetiştiğini söyledi. Her yıl çitlenbik meyvesini topladığını belirten Bozkurt, “Eylül-Ekim aylarında çitlenbiğin meyveleri olgunlaşıyor. Olgunlaşan meyvelerini topluyoruz. Bu yıl 400 kilogram çitlenbik topladım. Bunun da bir kısmını yağını çıkartmak için ayırdım. Bir kısmını ise yağını almadan tüccara satışını yaptım. Yağını kahvaltıda da kullanıyoruz. Elde ettiğimiz yararla gereksinimlerimizi karşılıyoruz. Bu yıl 23 liradan satmaya başladık. Geçen yıl çitlembik fazla yoktu onun için fazla kazanamadım. Bu yıl rekoltesi yüksek şimdiye kadar yaklaşık 400 kilo çitlembik topladım. Topladığım çitlembiklerin bir kısmını yağ çıkartmak için kendimize ayırdım geri kalan sattım. Allah rahmet versin bu yıl çitlembikten 7 bin lira kazandım” dedi.

Her kaygıya deva, yararları saymakla bitmiyor

Menengiç (çitlenbik) yağının yararlarının saymakla bitmediğini anlatan Bozkurt, meyvenin karın ağrılarını azalttığı, mideyi rahatlatıcı bir tesir gösterdiğinin bilindiğini söyledi. Meyvesinin yanında kuru ya da budanan kısımlardan da oya için yöresel boncuk da yapılıyor.

İştah açıcı özellikler gösterdiğinden kilo almak isteyenlerin de tercih ettiğini söyleyen Bozkurt, ” Öksürüğün kesilmesini sağlıyor. Ölçülü bir biçimde kullanıldığında böbreklerin sıhhatle çalışmasına takviye olduğu biliniyor. Çok terleme probleminden kurtarıyor. Saç sıhhatine âlâ geliyor, bilhassa saç renginin açılmasını geciktirdiği söyleniyor. İdrar söktürücü özellikler gösteriyor. Toplama süreci hayli güç ve yorucu. Sıkıntı ancak bizim için âlâ bir çıkar kapısı. Topladığımız çitlembiklerin birçoklarını satıyorum. Çocukluğumuzda annelerimiz de dağlardan toplardı. Bunu toplaması hayli zahmetlidir. Reçinesi ellerimize yapışır. Biz bunu hem tüketip, hem de yağını çıkartıyoruz. Bunun yağını 200-250 liraya satıyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu