Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, KKTC’nin kuruluş yıldönümü töreninde konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen törende konuştu. Yılmaz, ‘Adadaki köklü geçmişiyle Kıbrıs Türk halkı her zaman bu toprakların vazgeçilmez unsuru olmuştur.’

Başkan Yardımcısı Yılmaz, Dr. KKTC’nin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümü kapsamında Fazıl Küçük Bulvarı’nda düzenlenen törene katıldı. Burada konuşan Yılmaz, ‘Adadaki köklü geçmişiyle Kıbrıs Türk halkı, sonsuza kadar bu toprakların vazgeçilmez unsuru olmuştur. Bütün zorluklara rağmen toplumsal varlığını korumuş, zamanı geldiğinde kendi devletini kurmuş ve milli iradesini ortaya koymuştur. 15 Kasım, Kıbrıs Türkünü yok saymak isteyenlere inat, toprağa, denize, göklere kazınmış özgürlük sloganıdır. Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihine eklenen bu şanslı sayfa, tüm Türk dünyası için gurur kaynağıdır. 40 yıl önce Lefkoşa Atatürk Meydanı’nda ‘Türk devletlerinin yeni şafağıyız’ diye bağıran sevinciniz Ankara’dan Taşkent’e, Bakü’den Aşkabat’a kadar her yere yayıldı. söz konusu.

Başkan Yardımcısı Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

Kıbrıs Türk halkının hak, hukuk ve egemenlik mücadelesinde destansı bir mücadeleyi ortaya koyan Dr. Başta Fazıl Küçük, Kurucu Başkan Rauf Denktaş ve Kıbrıs Barış Harekatı kahramanları olmak üzere davanın tüm askerlerini rahmetle anıyorum. Ayrıca Barış Harekatı’na liderlik eden merhum Başbakanlarımız Necmettin Erbakan ve Bülent Ecevit’i de saygıyla anıyorum. İstiklal tutkusuyla dalgalanan Kıbrıs Türkünün bayrağı altında nice 15 Kasım ve bayramları hep birlikte kutlamak dileğiyle.?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu