Haber

Cumartesi Anneleri Gözaltına Alındı, CHP Milletvekili İlgezdi Açıklama Yaptı

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, “Diyarbakır Anneleri bizim, Cumartesi Anneleri de bizim. 957 haftadır evladını arayan annelerin anti-demokratik tutuklulukları kabul edilemez. Annelerimiz bir an önce serbest bırakılsın, aksi halde bu sağlık sorunları nedeniyle geri dönüşü olmayan sorunlar yaşamaları kaçınılmazdır. Anneleri üzmeyin beyler.” yapılmış.

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararına rağmen 957. haftada da polis tarafından engellendi. hakların ihlali. Eylemde en az 47 kişi gözaltına alındı.

AYM’nin Galatasaray Meydanı’ndaki oturma yasağına ilişkin ‘ihlal’ kararının ardından Cumartesi Anneleri 957. haftada meydana karanfil bırakarak oturma eylemi yapmak istedi.

Ara sokaklardan meydana ulaşmak isteyen Cumartesi Anneleri ve onlara takviye güç veren insan hakları savunucuları ablukaya alındı. Hareketi takip eden gazeteciler alandan uzaklaştırılırken, polisin yardımıyla en az 47 kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından “Galatasaray Meydanı’nda 16. kez gözaltına alınıyoruz.” “Anayasa’nın emredici hükümlerini uygulayın, keyfi ve mesnetsiz iddialarla, hukuka aykırı yöntemlerle Cumartesi Anneleri’ni engellemeye son verin.”

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi şu açıklamayı yaptı:

“Yıllardır kayıp çocuklarını arayan ve bunun için en demokratik haklarını kullanmaya çalışan Cumartesi annelerimiz yeniden elleri kelepçelenerek gözaltına alındı. Devlet bu annelerin çocuklarını bulamadığı için siz büyük bir hata yapıyorsunuz. yaşları nedeniyle ciddi sağlık sorunları olan bu annelerin gözaltına alınması.

Diyarbakır anneleri de bizim, Cumartesi anneleri de bizim. 957 haftadır evladını arayan annelerin antidemokratik tutuklulukları kabul edilemez. Annelerimiz acilen serbest bırakılmalı yoksa sağlık sorunları nedeniyle geri dönüşü olmayan sorunlar yaşamaları kaçınılmazdır. Anaları incitmeyin efendiler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu