Haber

Celal Şengör, Erzincan’a dikkat çekti: Yanlış yere, çok sakat bir yere yapılmış.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar Türkiye’yi salladı. Yüzyılın felaketi olarak kayıtlara geçen ve birçok kentte büyük yıkımlara neden olan depremler sonrasında binlerce insanımız hayatını kaybetti. Ülke olarak depremin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde herkes bulunduğu ilin durumunu merak etmeye başladı.

Yer bilimcisi Prof. Dr. Celal Şengör’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Sosyal medya platformundan “Fay hattı üzerine ev yapılır mı?” başlıklı videoda soruları yanıtlayan Şengör, özellikle Erzincan’a dikkat çekti.

“ERZİNCAN ÇILGIN BİR YERDE”

Şengör yaptığı değerlendirmede, “Örneğin Erzincan. Aslında 1939 depremi olduğunda İhsan Hoca ‘İsmet İnönü’ye o zaman söyledik. Şehri taşıyalım dedik’ dedi. İnönü, ‘Devletimizin mevcut ekonomik gücü tüm şehri taşımaya yetmez’ dedi. Çünkü Erzincan bir çöküntü ovasında oturuyor, bu yüzden sakat bir yerde” dedi.

“ZEMİN UYGUN İNCELENMELİ”

Uyarıda bulunduğu şehir için tavsiyelerde bulunan Şengör, açıklamasının devamında, “Şehri taşımak mümkün olmadığına göre zemini iyi incelenmeli ve binalar ona göre yapılmalı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu