Yaşam

Bilim insanları ‘Nihayet bu da oldu’ diye uyardı: Ay küçülüyor, tehlike büyüyor

dünyanındoğal uydu AySon birkaç yüz milyon yılda çekirdeğinin soğuması nedeniyle çevresinden yaklaşık 100 metre kadar uzaklaşmıştır. Maryland Üniversitesi’ndenAraştırmacılara göre bu aşamalı bir süreç gibi görünebilir ancak bu küçülme NASA’nınmürettebatlı Artemis 3İnişleri için önerilen alanlar dahil Ay’ın Güney KutbuBazı kısımlarda önemli yüzey deformasyonlarına neden olur.

bu bölgelere NASA’nınmürettebatlı Artemis III görevleri için önerildi iniş alanları içermek. Ay’ın küçülmesine Ay depremleri gibi sismik faaliyetler eşlik ediyor. Bilim insanları, Fay bölgelerine yakın konumların gelecekte Ay üzerinde çalışacak insanlar için tehlike oluşturabileceği konusunda uyarıyor. Bu açıklamanın ardından sosyal medya kullanıcıları: “Başımıza başka ne gelecek? Henüz görmediğimiz bir şey var mı?” Sorular geldi. Bazı yorumlar “Sonunda bu oldu”isyanlarının ön plana çıktığını gösterdi.

Deprem tehlike yaratıyor

yeni çalışmaAy’ın güney kutup bölgesindeki fayların oluşma nedenine göre 50 yıl öncesine göre ApollonSismometreler tarafından kaydedilen güçlü ay depremlerinden biri.

Ay’ın güney kutbunun bazı kısımları sismik sarsıntılardanHeyelanlara karşı hassas olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları, YeryüzündeDepremlere benzer şekilde, ay depremleri de Ay’daki faylardan ve Ay yüzeyindeki insan yapımı yapı ve ekipmanlardan kaynaklanmaktadır. zararVerebilecek kadar güçlü olabileceğini söylüyor.

Dünyadaki yalnızca birkaç saniye süren sarsıntılardan farklı olarak Ay depremleri saatlerce sürüyorhatta bir bütün öğleden sonraDaha sonra sürebilir.

Bu da sığ bölgelerde gelişen depremlerin gelecekte ay yüzeyini etkileyeceği anlamına geliyor. Potansiyel insan yerleşimlerinin yok edilmesiYapabileceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu