Haber

Bakan Tunç: Yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık

Bakan Tunç: “Yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık”

ANKARA – Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Ankara’da bir otelde düzenlenen ’10. Kurultay’a katıldı. Arabuluculuk Programına katıldı. Programda konuşan Tunç’un gündeminde yeni Anayasa vardı.

Sempozyum çerçevesinde çeşitli fikirlerin ortaya çıkacağını vurgulayan Tunç, “Bugün 14 Kasım, ‘1 numaralı sicil’e sahip arabulucunun sicile kaydedildiği gündür. Bundan sonra 14 Kasım kutlanmaya devam edecek. Bugünkü Sempozyum’da özellikle son dönemde sisteme giren Davalı Arabuluculuk olarak, “Zorunlu Arabuluculuk olarak sistemimize giren yeni alanlar ele alınacaktır. Çok değerli fikirlerin ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Türkiye Yüzyılının başladığını ve bu yüzyılda temel hak ve özgürlüklerin daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirten Tunç, “İkinci yüzyılda özellikle vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleri daha da güçlendirilecek, devletin üstünlüğü ilkesi daha da güçlendirilecektir. Hukuk daha da güçlenecek, Türkiye her alanda güçlenerek yoluna devam edecektir.” “Türkiye Yüzyılını aynı zamanda adalet yüzyılı yapmak gibi önemli hedeflerimiz var” dedi.

“Yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık”

Son dönemde gündeme gelen Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasındaki gerginliğe de değinen Tunç, “Yüksek mahkemelerimiz arasında görüş ayrılıklarının ortaya çıktığını dikkate aldığımızda yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğumuz açık. Demokratik, sivil, kapsayıcı, konular arasındaki çelişkileri ortadan kaldıracak yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğu açık. Bu konuda herkes hemfikir. Niyet ne olursa olsun her zaman yeni bir anayasaya ihtiyacımız olduğunu söylüyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Asrının inşa sürecinde Cumhuriyetin ikinci yüzyılını kutladığımız bu dönemde, TBMM’de yer alan partiler ve Meclis dışındaki partilerimiz, sivil toplum örgütlerine “Bir yazı yazmak zorundayız” Baroların, üniversitelerin ve toplumun geniş kesimlerinin görüşleri alınarak, parlamentoda oy birliğiyle yeni anayasa yapılması gerekiyor. Bu milletimize borcumuzdur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu