Ekonomi

Avustralya’da iş gücü zayıfladı: Veriler faiz kararında etkili olabilir

Investing.com – Avustralya’da iş gücü, Mart ayında bir miktar azaldı. Ancak işsizlik oranı düşük ve iş gücüne katılım oranı yüksek seyrettiği için iş piyasası hâlâ nispeten sıkı.

Avustralya İstatistik Bürosunun Perşembe günü açıkladığı verilere göre toplam istihdam edilen kişi sayısı Mart ayında 6.600 kişi azaldı. Bu rakam, 7.200 kişilik artış beklentisinden daha zayıftı. Bir önceki ay 116.500 kişilik sıçrama söz konusuydu.

Avustralya’nın katılım oranı (çalışma çağındaki nüfusun iş gücüne katılan yüzdesi) hafif bir düşüşle %66,6’ya geriledi.

Ülkede işsizlik oranı Mart ayında bir önceki ayki %3,7 seviyesinden %3,8’e yükselerek beklenenden daha az artış gösterdi ancak 2024’ün başlarında ulaşılan iki yılın en yüksek seviyesinin oldukça altında kaldı.

Perşembe günü açıklanan rakamlar iş gücünde bir miktar daralma olduğunu gösterirken sektör son iki yılda hızla büyüdükten sonra hâlâ büyük ölçüde sıkı kalmaya devam ediyor.

ABS İş Gücü İstatistikleri Başkanı Bjorn Jarvis, konuyla ilgili şunları söyledi:

“İstihdamın nüfusa oranı ve iş gücüne katılım oranı Kasım 2023’teki rekor seviyelerine yakın seyretmeye devam ederken iş gücü piyasası Mart ayında nispeten sıkı kalmaya devam etti. O zamandan bu yana her ikisi de yüzde 0,4 puan düşmüş olsa da pandemi öncesi seviyelerinden çok daha yüksek olmaya devam ediyorlar.”

İş gücü piyasasındaki sıkışma, güçlü istihdam piyasasının son iki yılda enflasyonu da yükselttiği göz önüne alındığında, Avustralya Merkez Bankasının faiz oranlarını değiştirirken göz önünde bulundurduğu temel hususlar arasında yer alıyor.

RBA’nın güçlü iş gücü ve yapışkan enflasyon karşısında faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması muhtemel görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu