Haber

Almanya’nın ‘deprem vizesi’ başvurusu sona eriyor

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Almanya’nın depremzedeler için kolaylaştırdığı vize uygulaması sona eriyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu başvuru çerçevesinde alınan başvuru sayısında önemli düşüş yaşandığı belirtilirken, federal hükümetin önümüzdeki dönemde olağan vize başvurusunun yeterli olacağını değerlendirdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, basitleştirilmiş vize uygulamasının 6 Şubat depremlerinin ardından acil ihtiyacı karşılamak için sınırlı bir süre için getirildiğini ve bunun kalıcı bir çözüm olarak görülmediğini sözlerine ekledi.

Basitleştirilmiş vize uygulaması çerçevesinde, Almanya’da 1. ve 2. derece yakını bulunan depremzedelere ilk etapta 90 gün gibi sınırlı bir süre için Almanya’ya gelme imkânı verilmiş ve başvuru Mayıs ayı başında 3 ay uzatılmıştır. Bu süre 6 Ağustos’ta sona eriyor.

Sözcü, depremin ardından basitleştirilmiş vize uygulaması çerçevesinde 12 bin 300’ü Schengen vizesi olmak üzere toplam 16 bin 200 depremzedeye 90 günlük vize verildiğini, aile birleşimi çerçevesinde 3 bin 800 uzun süreli vize alındığını bildirdi.

Sadeleştirilmiş uygulama çerçevesinde depremzedelerin başvuruları öncelikli olarak ele alınmıştır. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, diğer olağan Schengen vize başvurularının da belirli bir süre içerisinde sonuçlandırılması gerektiğine dikkat çekerek, mevcut koşullarda imtiyazlı başvuruya yer olmadığını belirtti.

AFP / Birleşik Krallık, ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu