Haber

ABD Temsilciler Meclisi, Kovid-19’un kökeni hakkında bilgi paylaşımına ilişkin yasa tasarısını onayladı

YENİ ABD Temsilciler Meclisi’nde, Kovid-19 virüsünün kaynağına ilişkin istihbarat bilgilerinin kamuoyuna açıklanmasını öngören yasa tasarısı kabul edildi.

Kongre’nin alt kanadında Temsilciler Meclisi, ABD Ulusal İstihbarat Yürütme Kurulu’nun (DNI) Kovid-19 virüsünün kökenine ilişkin istihbarat bilgilerini kamuoyuyla paylaşmasını zorunlu kılan yasa tasarısını oyladı.

Tasarı oy birliği ile kabul edildi.

Kovid-19 salgınının Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden çıkmış olabileceğine inanmak için nedenler olduğu belirtilen yasa tasarısında, DNI’den Kovid-19’un kökenine ilişkin bilgileri kamuoyuyla paylaşmaya davet edildi. Tasarı ayrıca Wuhan Enstitüsündeki araştırmacılar hakkında bilgi paylaşılmasını istedi.

Söz konusu yasa tasarısı 2021 yılında Senato’da da kabul edilmiş ancak Temsilciler Meclisi’nde gündeme gelmemişti. 2 Mart’ta Senato’da yeniden kabul edilen yasa tasarısı bu kez Temsilciler Meclisi’nden geçerek Başkan Joe Biden’ın masasına gitti.

“Kovid-19’un Çin’deki laboratuvardan sızdığı” iddiası

The Wall Street Journal, geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’a ve Kongre’nin kilit üyelerine sunduğu gizli bir istihbarat raporuna göre, ABD Güç Bakanlığı’nın Kovid-19’un büyük ihtimalle Çin’deki bir laboratuvardan yanlışlıkla sızdığını düşündüğünü yazdı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, istihbarat camiasında bu konuda farklı görüşler olduğunu ancak emin olmak için yeterli bilgi olmadığını belirtti.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Kovid-19’un “muhtemelen yanlışlıkla Çin’deki bir laboratuvardan sızdığı” tezine odaklandıklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu