Haber

ABD, İran destekli hedefleri vurdu

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen saldırıya tepki olarak dün Suriye ve Irak’taki İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü üslerine ait hedefleri vurduğunu duyurdu. ABD Lideri Joe Biden, hedeflerin hedef alınmasına ilişkin şunları söyledi: “Müdahalemiz bugün başladı. Seçtiğimiz yer ve zamanlarda devam edecek.”

CENTCOM dün akşam yaptığı açıklamada, İran’ın İslam Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Kudüs Gücü ve ona bağlı milis gruplara Irak ve Suriye’de hava saldırıları düzenlediklerini ve 85’ten fazla hedefi vurduklarını duyurmuştu. Saldırılara ABD’den havalanan uzun menzilli bombardıman uçaklarının da katıldığını belirten CENTCOM, “Hava saldırılarında 125’in üzerinde hassas mühimmat kullanıldı. Vurulan tesisler arasında komuta kontrol harekât merkezleri, istihbarat merkezleri, roket ve füzeler yer aldı. insansız hava aracı depolarının yanı sıra ABD ve Koalisyon güçleri.” “Milis grupların ve onların Devrim Muhafızları sponsorlarının, saldırıları kolaylaştıran lojistik ve mühimmat tedarik zinciri tesisleri

IRAK’TA 3 VE SURİYE’DE 4 TESİSTE TOPLAMDA 85’TEN FAZLA HEDEF VURUŞTURULDU

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, saldırılarla ilgili düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Irak ve Suriye’deki birliklerimize ve tesislerimize yönelik devam eden baskınlara ve özellikle Ürdün’de üç askerimizin ölümüyle sonuçlanan saldırıya tepki olarak. Onlarca askerimizi yaralayan ABD askeri güçleri, “İran, İslam Devrim Muhafızları Ordusu ve desteklediği militan grupların kullandığı 7 tesiste 85’ten fazla hedefi vurdu. Tesislerin 3’ü Irak’ta, 4’ü de Suriye’de” dedi.

BİDEN 3 ASKERİN CEFALESİNE HOŞGELDİNİZ

ABD Lideri Joe Biden, 28 Ocak’ta Ürdün’de İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu’na (IRGC) bağlı militan grupların fırlattığı insansız hava aracıyla düzenlenen saldırı sonucu 3 Amerikan askerinin öldürüldüğünü, 3 askerin naaşlarını da cenazeleriyle birlikte gömdüğünü açıkladı. aileleri dün Dover Hava Kuvvetleri Üssü’ndeydi. Bunu memnuniyetle karşıladığını söyledi. Biden açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Bu öğleden sonra, benim talimatım doğrultusunda ABD askeri güçleri, Devrim Muhafızları ve ona bağlı milislerin ABD güçlerine saldırmak için kullandığı Irak ve Suriye’deki tesislerdeki hedefleri vurdu. Bizim tepkimiz bugün başladı. Bizim seçeceğimiz zaman ve yerlerde devam edecek. ABD Ortadoğu’da ya da “Dünyanın başka hiçbir yerinde çatışma aramıyoruz. Ama bize zarar vermek isteyenler şunu bilmeli: Bir Amerikalıya zarar verirseniz karşılık veririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu