Haber

AB, Suriye’ye insani yardım gönderiyor

Avrupa Birliği’nin (AB) Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenenler için gönderdiği insani yardım Suriye’ye ulaştırıldı.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Suriyelilere gönderilen insani yardım taşıyan iki uçağın dün başkent Şam’a iniş yaptığı belirtildi.

Suriye’ye ulaştırılan insani yardımlar arasında kış şartlarına uygun çadırlar, barınma için kullanılan malzemeler ve ısıtıcıların olduğu belirtildi.

Açıklamada, AB’nin Suriye’ye göndereceği toplam insani yardımın 420 tona ulaşacağı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Beşar Esad rejiminin Suriye’de AB Sivil Savunma Mekanizmasını devreye sokma talebinin ardından 15 Avrupa ülkesinin Suriyeliler için çadır, yatak, battaniye, ısıtıcı, hijyen malzemesi, jeneratör, gıda, tıbbi malzeme gibi yardımlarda bulunduğu belirtildi. . İhtiyaçları karşılamaya yönelik tekliflerin alındığı kaydedildi.

Yardımların rejim kontrolünde olsun ya da olmasın Suriye’nin kuzeybatısındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı bildirildi.

AB’nin Suriye’ye yaptığı yardımın Beyrut’taki AB ekibi tarafından koordine edildiği, AB insani yardım uzmanlarının şu anda Suriye’deki insani yardım konusunda ortak kuruluşlarla birlikte çalıştıkları belirtildi. Şimdiye kadar 10 milyon avroluk yardım için ayrıldığı belirtildi.

haber-sogutlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu